December 20, 2015 - January 9, 2016: Issue 245

 2015 NSW Sports Awards See Best Sportspeople As Finalists: Pittwater Sailors and Surf Life Savers


 Newport Taplin Team with Coaches Trent Herring and James Brooks  - picture by Jamie Nilsson - SLS NSW

 2015 NSW Sports Awards See Best Sportspeople As Finalists: Pittwater Sailors and Surf Life Savers

Sydney, Australia – 15 December, 2015 – Sport NSW has today announced the finalists for the NSW Sports Awards. Jessica Fox, Adam Goodes, and Steve Smith, to name but a few, are all up for the award that will be announced at a celebratory gala dinner at Curzon Hall, Marsfield, Sydney, 7pm on Thursday, 18 February 2016.

The NSW Sports Awards is an all-embracing event that acknowledges the variety of sporting activity and achievement across the state every year. NSW-based sporting organisations are asked to nominate athletes, coaches and leaders, as well as distinguished long serving sport volunteers to ensure the Sports Awards recognise all levels in sport.

For 21 years, NSW Sports Awards has recognised leading athletes, teams, coaches, administrators, volunteers and organisations in New South Wales and celebrated their outstanding achievements in high performance and community sport levels.

“This awards program is an integral event in the state’s sporting calendar, providing an opportunity for the New South Wales community to unite, celebrate and acknowledge those whose contribution is the lifeblood of our state’s sporting community,” says Sport NSW’s CEO Cheryl Battaerd.

 The 2015 NSW Sports Awards Nomination Panel is made up of high profile judges who represent the sporting sector. Key players include ABC Grandstand Reporter, Shannon Byrne, Sports Development Executive Manager, Tony Houhlias from the Sydney Olympic Park Authority, Sport NSW Director and Marketing and Digital Communications Consultant, Alison Nolan as well as Matthew Dunstan who is nationally recognised for his work in disAbility sport from a grass roots to high performance level.

While the 2014 NSW Sports Awards saw a record-breaking amount of nominations, 2015 has been bigger and better than ever with over 140 candidates.

“This is a true reflection of the great efforts of New South Wales’ professional and amateur athletes and officials,” says Battaerd.

 This year, Sport NSW has introduced The Inclusion/Diversity Award for organisations who demonstrate outstanding commitment to the principles of inclusion and diversity in their sport or the sport industry as a whole. This Award is a celebration towards building a holistic and all-inclusive sporting community across the board.

The finalists for the NSW Athlete of the Year, all of whom have excelled both on a National and International level and reside in NSW, include the following: Jessica Fox—Canoeing, Adam Goodes—Australian Football, Kim Green—Netball, Shane Rose—Equestrian, Steve Smith—Cricket and Sam Stosur—Tennis.

Pittwater Finalists include:  Lisa Darmanin and Jason Waterhouse and Newport Surf Life Saving Club (SLSC) Male Taplin Team in the Team of the Year category, Daniel Fitzgibbon OAM and Leisl Tesch AM in the Team of the Year with a Disability, Trent Herring in the Coach of the Year, while under Event of the Year is listed a carnival many surf life savers participate in - 2015 Surf Life Saving NSW Inflatable Rescue Boat (IRB) Championships.

Full list of finalists below.

2015 NSW Sports Awards Finalists 

Athlete of the Year                                           Sport

Jessica Fox                                                           Canoeing

Adam Goodes                                                   Australian Football

Kim Green                                                            Netball

Shane Rose                                                            Equestrian

Steve Smith                                                            Cricket

Sam Stosur                                                             Tennis

Young Athlete of the Year                                 Sport

Mitchell Bailey                                                         Rifle Shooting

Caleb Ewan                                                                 Cycling

Callum Mills                                                                 Australian Football

Alex de Minaur                                                         Tennis

Saya Sakakibara                                                         BMX

Daniel Samsa                                                         Bocce

Masters Athlete of the Year                                     Sport

Margi Bohm                                                                     Canoeing

Matthew Glanville                                                             Cycling

Paul Lemmon                                                             Surf Life Saving

Clary Munns                                                                     Masters Swimming

Wayne Pascoe                                                               Tennis

Athlete of the Year with a Disability                       Sport

Rae Anderson                                                               Athletics

Angie Ballard                                                                       Wheelchair track and road

Maddison Elliot                                                               Swimming

Erik Horrie                                                                       Rowing

Adam Kellerman                                                              Tennis

Sui Watts                                                                       Horse Riding

Young Athlete of the Year with a Disability                   Sport

Erin Cleaver                                                                           Athletics

Jessica Cronje                                                                   Wheelchair Basketball

Mikaela Ellen                                                                           Horse Riding

Maddison Elliott                                                                   Swimming

Simone Kennedy                                                                   Para Cycling

Tiffany Thomas-Kane                                                           Swimming

Team of the Year                                                                         Sport

Lisa Darmanin and Jason Waterhouse                                 Sailing

Newport Surf Life Saving Club (SLSC) Male Taplin Team Surf Life Saving

NSW 19U Netball Team                                                         Netball

NSW Rugby 7’s Team                                                                 Rugby Union

Terrigal High School Rugby League Team                         Rugby League

Women’s Bowls NSW 2015 Open Squad                                 Bowls


Team of the Year (National Professional Leagues) Sport

Brydens Sydney Uni Flames                                          Basketball

NSW LendLease  Breakers                                          Cricket

NSW Swifts                                                                          Netball

Team of the Year with a Disability                                 Sport

Daniel Fitzgibbon OAM and Leisl Tesch AM                  Sailing

Marie Little OAM Shield Team                                          Netball

Men’s World Cup Team                                                  Wheelchair Tennis

NSW Powerchair                                                                   Football

Riding for the Disabled Association of NSW State Dressage Team Horse Riding

Coach of the Year                     Sport

Michael Cheika                             Rugby Union

Jurica George Milic                     Bocce

Trent Herring                                     Surf Life Saving

Louise Sauvage OAM                     Wheelchair Track and Road

Chava Sobrino                             Diving

Robert Wright                             Netball

Official of the Year                         Sport

Sharon Kelly                                         Netball

Brodie Kenny                                        Australian Football

Ray McDonagh                                Surf Life Saving

Kylie Seymour                                Hockey

Glenn Toland                                        Tennis

Paul Wilson                                        Cricket

 Administrator of the Year                Sport

Gillian Brooker                                Diving

David Cochrane                                Tennis

Darren Denneman                        Australian Football

Joanne Hawkins                                Surf Life Saving

Megan Simpson                                Netball

Volunteer Director of the Year Organisation

Chris Allen                                          Golf

Wendy Archer AM                                  Netball

Larry Maher                                          Hockey

Trudy Vonhoff                                          Tennis


Organisation of the Year

Cricket NSW

Equestrian NSW

Netball NSW

Tennis NSW

Rowing NSW

Women’s Bowls NSW

Inclusion/Diversity Award  Organisation

Cricket NSW

Football4All—Football NSW

Ku-ring-gai Netball Association—Netball NSW

The Gymaroos

Trytons Rugby


Event of the Year                                                                                                Sport

2015 Australian Masters Rowing Championships                                         Rowing

2015 Surf Life Saving NSW Inflatable Rescue Boat (IRB) Championships Surf Life Saving

Australian Interschool Championships                                                         Equestrian

Central Coast 7’s                                                                                                 Rugby Union

Netball World Cup Sydney 2015 (NWC2015)                                                 Netball

Women’s Bowls NSW State Carnival                                                                 Bowls

Distinguished Long Service Award Sport/Organisation

Judy Bates                                                 Cycling

Margaret Beardslee                                 Athletics

Wayne Broadbent                                         Football

Phillipe Bronger                                         Pistol

Helen Brownlee OAM                                 Canoe & Kayak

Ivor Endicott-Davies                                 Judo

Kerrie Eyding                                                 Pony Club

Ken Gardiner                                                 Athletics

Errol Hyde                                                Wheelchair Sports NSW

Greg Mawson                                        Rugby League

Bill McIIveen                                                Football

John Skene OAM                                        Swimming

Clifford Sproule                                        Tennis

Leonie Whiteford                                        Table Tennis 


NSW Sports Federation Inc. operates under the name of Sport NSW and is the active voice and peak body for sport in NSW. Sport NSW has been operating since 1991 with a membership representing over 15,000 community sport clubs and associations and 2.5 million participants, volunteers and workers in NSW sporting organisations.

To find out more, please visit: